Z założenia po odpowiedniej serii zabiegów depilacji laserowej włosy powinny całkowicie zaniknąć. Jest to najbardziej pożądany efekt, jednak zazwyczaj pojedyncze włoski wciąż pozostają, choć już bardzo nieliczne, słabe i znacznie jaśniejsze.
Owe „niedobitki” to po prostu pojedyncze włosy, które zyskały właściwości czyniące je odpornymi na laser. O tym dlaczego tak się dzieje dowiemy się za chwilę, z opisu zasady działania coraz bardziej popularnego lasera do depilacji. Mimo wszystko po wykonaniu serii zabiegów widać kolosalną różnicę, dlatego warto rozważyć tę metodę redukcji zbędnego owłosienia.
Depilacja laserowa – jak to się dzieje
Zasada działania depilacji laserowej jest stosunkowo prosta. Zazwyczaj laser wydziela odpowiednią wiązkę światła wprowadzaną pod skórę, a zawarta w mieszku włosowym melanina wchłania ją i sama ulegając unicestwieniu – niszczy także cały mieszek. O co zatem chodzi z tymi znikomymi, pozostałymi włoskami?
Otóż melanina jest barwnikiem zawartym w skórze i we włosach. Im one jaśniejsze – tym mniej melaniny zawierają. Tymczasem włosy na ciele nie rosną równomiernie. W związku z tym konieczna jest zawsze seria zabiegów, a nie zabieg pojedynczy. Laser oddziałuje najsilniej na włosy znajdujące się podczas jego użycia w fazie wzrostu.
W tak zwanym międzyczasie światło dociera również do innych włosów, niszcząc w nich nieco melaniny, jednak nie tak skutecznie jak w przypadku tych pierwszych. Bywa, że po zakończeniu kuracji pozostają te z nich, w których melanina niszczona była sukcesywnie do tego stopnia, że kiedy znajdują się w fazie wzrostu są już zbyt jasne, aby ta metoda na nie zadziałała. Właśnie te włoski, chociaż praktycznie „bezbarwne” mimo wszystko odrosną. Dlatego, jeżeli chodzi o zabiegi takie jak depilacja laserowa Lublin, Warszawa czy też inna lokalizacja – nie ma tutaj znaczenia.
Efekt zależy nie tyle od gabinetu a nawet profesjonalizmu osoby wykonującej zabieg, co od dynamiki wzrostu naszych włosów.
Przed zabiegiem
Do każdego z serii zabiegów trzeba się uprzednio przygotować. Należy pamiętać o zachowaniu kilku prostych zasad, aby uniknąć nieprzyjemności po zetknięciu z laserem.
Chodzi o to, aby:
- przez kilka tygodni przed poddaniem się zabiegowi unikać opalania (również jeśli chodzi o solarium czy też popularne samoopalacze – zanim zdecydujemy się na depilację laserową ich efekty muszą całkowicie zaniknąć);
- jeżeli przyjmujemy doustnie jakiekolwiek preparaty z zawartością retinoidów, to należy pamiętać, aby zaprzestać takiej kuracji już na pół roku przed planowanym zabiegiem, a maści z ich zawartością – na kilka tygodni przed planowaną depilacją;
- uważać trzeba również na różne substancje typu leki, zioła itp. uwrażliwiające na światło – pamiętajmy, że może to zwiększyć poziom bólu lub podrażnień, gdyż skóra zareaguje znacznie silniej niż bez takich wątpliwych wspomagaczy;
- nie usuwać owłosienia z obszarów, na których zabieg ma zostać wykonany, ale za to na dzień przed samym zabiegiem wystarczy ogolić je maszynką, wówczas włosy w fazie wzrostu znajdujące się pod skórą lepiej zareagują na działanie lasera.
Depilacja laserowa Lublin – czy aby można w ciąży
Panie spodziewające się dziecka powinny odłożyć realizację planów związanych z zabiegami depilacji laserowej na czas już po rozwiązaniu. Ciąża, jak w przypadku większości zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i niektórych kosmetycznych, stanowi całkowite przeciwwskazanie do jej stosowania.
Ponadto różnego rodzaju choroby i stany zapalne skóry mogą wykluczać ewentualną depilację tą metodą. Jeżeli chodzi o choroby przewlekłe, to szczególnie w przypadku nowotworów nie jest to wskazany zabieg. I należy mieć to na uwadze nawet w okresie remisji.
Mimo wszystko dla większości osób ta metoda jest jednak przyjazna i mało bolesna, a na pewno pomaga zwalczyć zbyt bujne owłosienie, z którym maszynka do golenia walczy latami równie skutecznie, co Don Kichot z wiatrakami.