Jeszcze do niedawna było to kompletnie nie do pomyślenia. Brzmiałoby co najmniej ponuro – albo jak przejaw czarnej rozpaczy. Łazienka miała być jasna, kojarzyć się z czystością zakrawającą o sterylną i witać pogodnie już od progu białymi lub ewentualnie pastelowymi barwami.
Coraz chętniej decydujemy się jednak na czarny wystrój łazienki – i wcale nie jest to ponury żart. Ten właśnie, traktowany przez dekady po macoszemu, kolor wnętrza łazienki lub eleganckiego pokoju kąpielowego tryumfuje wśród najnowszych trendów jeżeli chodzi o stylizację i aranżację wnętrz.
Oczaruj czarną łazienką
Wspomnień czar sprawia, że przypominamy sobie jak jeszcze nasze matki i babki reagowały na czerń we wnętrzach. Nawet na ścianie w pokoju zbuntowanego nastolatka była wówczas trudna do przyjęcia. Obecnie natomiast nie tylko gości coraz częściej jako barwa przewodnia w różnych innych wnętrzach, ale wkrada się nawet do łazienek – a raczej szturmem je zdobywa.
To, co dotąd kojarzyło się niezmiennie z:
- bielą,
- czystością,
- sterylnością,
niekoniecznie musi zamienić się od razu w ponure kazamaty. Czerń połyskujących kafelków prezentuje się niezwykle wytwornie. Dodając do tego inne czarne elementy, niekoniecznie mydelniczkę czy stojak na szczoteczki do zębów, tworzymy wnętrze intrygujące i zachęcające wręcz swoją tajemniczością.
Wielu producentów sprzętów łazienkowych dostrzegło tę tendencję i obecnie nie stanowi najmniejszego problemu zakup czarnych:
- wanny,
- sedesu,
- bidetu,
- czy umywalki.
Czarne ręczniki, dozowniki na mydło oraz inne utensylia dostępne są powszechnie w sklepach AGD oraz w sieciówkach oferujących szeroko pojęte elementy dekoracyjne i wyposażenia wnętrz. Czar czarnych pokojów kąpielowych zatacza coraz większe kręgi. Sama czerń jednak, choć może okazać się niezwykle piękna, bywa lekką przesadą. Warto zatem czymś ją przełamać.
Czerwone i czarne
Nie tylko dla romantyków. Zwłaszcza, że właśnie w łazienkach za czasów Stendhala prawdopodobnie trudno było spotkać to połączenie kolorystyczne. Te dwie bardzo wyraziste barwy tworzą równie wyraziste wnętrza. Można rzec, że wręcz „z pazurem”.
Inne klasyczne dodatki do czarnych łazienek, jakie dodają im niezwykłego, chociaż może nieco łagodniejszego charakteru występują w kolorach:
- białym – na przykład biały sedes z czarną deską tworzy ciekawe zestawienie;
- złotym – lustro oprawione w złotą ramę na tle białych kafelków prezentuje się wyjątkowo wytwornie;
- srebrnym – urozmaici on na przykład łazienkę w stylu industrialnym lub futurystycznym.
Łazienka czarna, ale nie do końca
Pomysł zaaranżowania całej łazienki w kolorze czarnym nie każdemu przypada do gustu pomimo wielkiej popularności takiej stylizacji. Nawet, jeżeli czerń ta jest przełamana nieco innymi barwami, ale pozostaje kolorem dominującym. Mimo to czarne akcenty w łazience wciąż są mile widziane, nawet, jeżeli nie stanowią one przewagi.
Czarno-białe niczym szachownica kafelki na podłodze lub ścianie wyglądają ciekawie i nie kłócą się z dodatkami w innych jeszcze kolorach.
Co ciekawe czerń jako główny kolor nie zawsze będzie odpowiednia do każdej łazienki. Jednak jest to kolor na tyle uniwersalny, że w mniejszym natężeniu dobrze wkomponuje się dosłownie w każdy z możliwych stylów.
Nie chcąc zatem przeprowadzać totalnej rewolucji w domu i w portfelu, a jednocześnie – pozostać „na czasie”, wystarczą drobne zmiany. Najlepiej uważnie przyjrzeć się wówczas swojej łazience i zdecydować czy czarnym akcentem będzie w niej teraz rama lustra czy może coś innego. A może wybrać ich więcej niż tylko jeden?