Podstawy pierwszej pomocy warto mieć opanowane. Dokładne wytyczne odnośnie przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (tzw. RKO) zazwyczaj poznajemy na różnego rodzaju kursach pierwszej pomocy.
Tego rodzaju szkolenia przeprowadzane są nierzadko odgórnie – ze względu na wykonywany zawód. Istnieje również szeroka oferta szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, na przykład dla rodziców i dla innych zainteresowanych osób. Bywa, że można z takiego szkolenia skorzystać bezpłatnie, należy jedynie śledzić informacje w Internecie zamieszczane przez różne fundacje i instytucje. Tak zwany defibrylator był niegdyś urządzeniem stosowanym jedynie przez profesjonalne służby medyczne.
Obecnie coraz częściej pojawia się również w rękach u osób niezwiązanych zawodowo z medycyną, na przykład:
- w prywatnych domach,
- w samochodach,
- w szkołach lub innych placówkach.
Kidy szczególnie warto mieć tego rodzaju sprzęt?
AED – co to takiego
Zacznijmy od tego czym jest AED. Skrót AED oznacza: Automated External Defibrillator (Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator). Dzięki temu, że jest on automatyczny jest niezwykle prosty w obsłudze, dlatego właśnie mogą go używać nie tylko profesjonaliści. Defibrylator stosowany jest w sytuacjach zagrożenia życia związanych z nagłym zatrzymaniem krążenia. Odkąd tego typu urządzenia stały się stosunkowo popularne przyczyniają się one do zmniejszenia liczby zgonów z tego powodu.
Wcześniej defibrylatory były stosowane wyłącznie przez pracowników służby zdrowia, głównie ratownictwa medycznego oraz w szpitalach. Były to urządzenia, których efektowne działanie chętnie pokazywano w serialach o perypetiach lekarzy z różnych szpitali – i to zarówno produkcji polskiej jak i zagranicznej.
Chodzi właśnie o te przykładane do klatki piersiowej „prostokątne żelazka” często pojawiające się na ekranach podczas emisji owych medycznych oper mydlanych, czyli o elektrody ze specjalnymi uchwytami.
Nawet, jeżeli domowa wersja defibrylatora o wiele mniej przypomina drobny sprzęt AGD, to potrafi zdziałać w niektórych przypadkach o wiele więcej niż najbardziej wyszkolony ratownik. Impulsy elektryczne wytwarzane przez to urządzenie potrafią ocalić życie poszkodowanemu zanim odpowiednie służby dotrą we wskazane miejsce.
Pierwsza pomoc z użyciem AED – przyczyny zatrzymania krążenia
Powodów nagłego zatrzymania krążenia może być wiele. Najbardziej popularny i powszechnie znany – to zawał serca.
Oprócz niego krążenie może zatrzymać się w związku z takimi dolegliwościami jak między innymi:
- innego rodzaju ostre zespoły wieńcowe,
- zaburzenia rytmu serca,
- przedawkowanie lekarstw,
- zator tętnicy płucnej,
- kwasica.
To tylko niektóre z możliwych okoliczności.
AED – kaprys, czy obowiązkowe wyposażenie domowej apteczki
Domowy defibrylator staje się stopniowo coraz popularniejszy, ale nie jest jeszcze na tyle powszechny jak chociażby termometr albo domowy aparat do pomiaru ciśnienia. Są jednak gospodarstwa domowe, gdzie szczególnie przydać się może taki sprzęt.
Często wiemy kto z domowników jest w grupie zwiększonego ryzyka jeżeli chodzi o wystąpienie zawału lub zatoru płucnego, albo innych niebezpiecznych dolegliwości. Jeżeli mamy świadomość występowania tego rodzaju zwiększonego ryzyka warto zaopatrzyć się w AED, ponieważ kiedy rzeczywiście nadejdzie taki moment najgorsze może nastąpić zanim karetka pojawi się pod domem.
Myślenie „to się zdarza innym, ale nie mnie” również powoduje, że nawet w takich okolicznościach AED w domu nie gości, ale jest to ostatecznie inwestycja w życie.
Schorzenia z jakimi łączy się gwałtowne zatrzymanie krążenia mogą również występować całkowicie nieprzewidzianie – tam, gdzie o zawale nikt dawno nie słyszał. Zatem, jeżeli stać nas na więcej niż zwykły plaster i środki odkażające warto uzupełnić domową apteczkę o AED.