Jest to schorzenie stosunkowo popularne i samo w sobie nie budzi przesadnych emocji i kontrowersji. Łączyć może się jednak z szeregiem nieprzyjemnych i uciążliwych następstw.
Bywa również czynnikiem towarzyszącym poważnym chorobom, między innymi takim jak:
- różnego rodzaju nowotwory,
- reumatyzm,
- infekcje bakteryjne,
- infekcje wirusowe,
- infekcje grzybicze,
- choroby układu pokarmowego,
- choroby nerek.
Naturalnie pojawia się również bez towarzystwa aż tak poważnych dolegliwości – i całe szczęście. To jednak, co potrafi „sprezentować” jest zazwyczaj wystarczającym powodem do zgłoszenia się do lekarza, ale wcale nie musi prowadzić do aż tak drastycznej diagnozy.
Szczególną uwagę na ten problem zwracać powinni zwłaszcza wegetarianie. Ich dieta bywa zwykle uboga w łatwo przyswajalne żelazo. Nie chodzi tutaj bynajmniej o nagłą rezygnację z diety bezmięsnej i gwałtowne przestawienie się na konsumpcję wątróbki – jeżeli jednak anemia zostanie zdiagnozowana, to lekarz dobierze właściwe dawki odpowiednich suplementów.
Niedobory we krwi lub zaburzone procesy w obrębie ich komórek
Anemia pojawić może się w różnych formach. Zawsze jest to po prostu niedobór czerwonych krwinek. Powszechnie postrzega się ją jako niedobór żelaza, jednak bywa, że, jak choćby w przypadku jej odmiany tak zwanej megaloblastycznej, wiąże się raczej z utratą innych cennych substancji, takich jak: kwas foliowy oraz witamina B12.
W innej odsłonie tej dolegliwości, zwanej jej odmianą hemolityczną, wiąże się ze zbyt wczesnym rozpadem czerwonych krwinek (erytrocytów). Nabawić można jej się właściwie z dwóch powodów:
- w pierwszym przypadku przyczyna jest niezależna od osoby z problemem przedwczesnego rozpadu krwinek czerwonych – chodzi po prostu o wrodzone predyspozycje i skłonności;
- w drugim – wywoływać je mogą między innymi: różnego rodzaju leki (to ich skutek uboczny), zanieczyszczenia (jak na przykład powszechnie oddziałujące na nas metale ciężkie itp.), choroby zakaźne – jak choćby popularna odzwierzęca toksoplazmoza
Główną poważną konsekwencją w tym wypadku bywa żółtaczka.
Anemia aplastyczna to najcięższa forma tej dolegliwości – przejawiająca się choćby:
- wycieńczeniem,
- skłonnością do zasinień i krwotoków,
- dusznością.
Towarzyszy między innymi nowotworom i bywa śmiertelnie niebezpieczna. Leczenie jej wymaga nierzadko przeszczepu szpiku, ale opiera się również na antybiotykoterapii i innych mniej inwazyjnych metodach.
Objawy klasycznej anemii wynikającej po prostu z niedoboru żelaza
To najpopularniejszy rodzaj anemii i jednocześnie najłatwiejszy do leczenia. Objawia się na przykład:
- ogólnym osłabieniem,
- dusznością – zwłaszcza po wysiłku,
- bólami głowy,
- problemami z koncentracją,
- zaburzeniami snu,
- bladością,
- a nawet uszkodzeniem włosów i paznokci.
Często nie wynika ona nawet ze zbyt małej ilości przyjmowanego żelaza, ale z poważnych problemów z jego przyswajaniem.
O tym, czy żelazo dobrze wchłonie się przez organizm decydują różnorodne czynniki. Głównie właściwa flora bakteryjna jelit. Żelazo przyjmowane w towarzystwie innych suplementów, takich jak kwas foliowy oraz witamina B12, z uwzględnieniem tego aby robić to na czczo albo pomiędzy posiłkami może wystarczyć do tego aby uniknąć nieprzyjemnych zastrzyków z żelaza.
Wszystkie te preparaty należy jednak stosować pod ścisłą kontrolą lekarza.
Diagnostyka niedoboru czerwonych krwinek
Diagnostyka anemii jest stosunkowo prosta – wystarczy wykonanie odpowiedniego badania krwi w tym kierunku. Dokładne jej przyczyny oraz skutki oceni już szczegółowo lekarz. On również dobierze dawki oraz drogę podania stosownych preparatów, czyli głównie: żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12.
Szkoda życia na permanentne zmęczenie i bezsenność – dlatego w takich wypadkach warto zacząć poszukiwania ich przyczyn poprzez wykonanie prostych badań w kierunku anemii.