Hostessa to nazwa funkcji pełnionej najczęściej przez dziewczęta i młode kobiety. Ma ona również swój męski odpowiednik, jakim jest „host man”. „Host” to nikt inny, jak gospodarz, na przykład imprezy, takiej jak chociażby targi lub prezentacja nowego produktu.
Trudno jednak oczekiwać, że właściwy organizator tego typu imprezy masowej, nawet jeżeli jest to grupa osób, będzie zajmować się osobiście dosłownie wszystkimi detalami, w tym:
- udzielaniem szczegółowych informacji,
- rozdawaniem ulotek,
- witaniem każdego gościa z osobna,
- a na dodatek jeszcze zabawianiem rozmową.
W związku z tym potrzebna jest zwykle niejedna osoba do pomocy na targach lub innych imprezach. Ujmując to krótko: hostessa po prostu wspiera właściwego gospodarza wydarzenia w jego obowiązkach, naturalnie jedynie w ustalonym z góry zakresie.
Targowisko próżności, ale i okazja do podreperowania studenckiego budżetu
Jak już zostało wspomniane powyżej: w roli hostessy zazwyczaj występuje młoda, atrakcyjna kobieta. Bywa, że są to studentki, a nawet uczennice ostatnich klas szkół średnich. Chociaż nie jest to absolutną regułą. Jeżeli na przykład osoba występująca w tym charakterze ma w szczególny sposób budzić zaufanie gości, na przykład swoim nobliwym wyglądem, to uśmiechnięte podlotki przegrają konkurencję z kimś w bardziej odpowiednim wieku.
Trudno zaprzeczyć mimo wszystko, że witająca gości lub zachęcająca do zapoznania się ze specyfiką danego produktu hostessa pełni zazwyczaj rolę nieco „dekoracyjną”. Żyjemy przecież w kulturze, gdzie powierzchowne wartości, typu uroda związana z młodością oraz z, jak sama nazwa wskazuje, „płcią piękną” szczególnie predysponują na to stanowisko młode panie.
Czy jest to zgodne z zakazem dyskryminacji potencjalnego pracownika ze względu na wiek i płeć? To już sprawa dyskusyjna. Niemniej, tak właśnie wyglądają obecne realia w tym zawodzie. Niewiele też wskazuje na to, aby taki stan rzeczy prędko miał ulec zmianie.
Typowa warszawska hostessa i prace jakie wykonuje
Targi i inne tego typu imprezy odbywają się jedynie od czasu do czasu, ale praca dla hostessy w Warszawie jest praktycznie na bieżąco. Hostessy to przecież również te miłe panie, które spotykamy od czasu do czasu podczas zakupów – na przykład w hipermarketach.
Ich zadaniem jest naturalnie prezentowanie zalet produktów określonych marek, których w tych dniach są one „gospodyniami” lub inaczej „ambasadorkami” oraz udzielanie informacji na temat konkretnych, reprezentowanych przez nie towarów i producentów. Właśnie w takim charakterze, hostessy-promotorki, zazwyczaj najłatwiej znaleźć tego typu pracę.
Kwalifikacje potrzebne w pracy hostessy
Podjąć ją może niemal każdy. Do pracy na stanowisku osoby promującej produkty w sklepach nie trzeba nawet mieć zdanej matury. Bywa, że już uczennice starszych klas szkół średnich w weekendy dorabiają sobie w ten sposób. W tym przypadku nikt nie zwraca zwykle również uwagi na to, czy kandydatka ma odpowiedni wzrost i tak pożądaną aparycję „modelki”, na co kładziony bywa nacisk w przypadku pracy przy obsłudze targów. W pracy przy promocjach produktów panują zdecydowanie bardziej liberalne zasady.
Jeśli rozważamy pracę jako hostessa, to warto zastanowić się czy dysponujemy takimi cechami jak:
- życzliwość i uśmiech na twarzy;
- entuzjastyczne podejście do klienta;
- umiejętność atrakcyjnego przedstawienia różnego rodzaju produktów w krótkim czasie (zazwyczaj klienci dużych sklepów chcą zrobić zakupy jak najszybciej, dlatego hostessa ma niewiele czasu aby zainteresować ich konkretnym produktem).
Istotna jest również świadomość, że jest to praca wykonywana najczęściej w pozycji stojącej, w wyznaczonym odgórnie miejscu. Przeważnie nie ma więc mowy o spacerach po terenie całego marketu. Młody organizm zwykle radzi sobie z tym lepiej, co jest jeszcze jedną przesłanką do tego, żeby w tym zawodzie pracowały młode i sprawne osoby.
Hostessa w Warszawie znajdzie liczne oferty zatrudnienia. Dlatego dla każdego, kto czuje się na siłach z pewnością znajdzie się w tym mieście praca w tym charakterze.